Dready
Klasické/permanentní dready z vašich vlasů pro všechny kteří chtějí mít svou hřívu i mnoho let :)…
Minimální délka vlasů: 10-11 cm.
V případě zájmu lze dredy uměle prodloužit, viz. prodloužení dreadů (jak kanekalonem, tak i pravými vlasy.)
Výsledná délka dreadů: kratší zhruba o 1/3 původní délky vlasů.
Nicméně není to pravidlem, záleží na kvalitě vlasů (zničené chemickým barvením, slabé konečky) a na typu ukončení dreadu - zda budou konce uzavřené, či volné.
Z vlastních zkušeností můžu potvrdit, že dready z peroxidovaných, či jinak hodně zničených vlasů se sice zkrátí někdy víc jak o polovinu, ale zničené vlasy nemají tendenci z dreadu tolik vylézat a tudíž se dřív zacelí a odpadnou hodiny a hodiny háčkování.
Doba výroby dredů: min. 8 hodin (Pokud se jedná o dredy po celé hlavě)
Logicky čím méně dreadů nebo kratší vlasy, tím kratší doba trvání práce. Pokud se dredy i prodlouží, časově se pohybuje doba okolo 12 hodin.
Mytí a péče:
Nové dready je dobré první měsíc nemýt, pokud to není nutné (ovšem není to závazné pravidlo!!). Dále je nutné používat šampon bez kondicionéru či jiných přísad s rozčesávadly a balzámy. Mohou se díky tomu čerstvé dredíky povolit mnohem rychleji, než by měly. Nedoporučujeme obyčejné šampony "za dvacku" jako jsou nejčastěji kopřivové, březové či noname. Na přecitlivělou pokožku působí dráždivě a nejčastěji nastává vznik lupů, pupínků či vyrážky. Je vhodné koupit šampon kvalitní.
V zimním období prosychají mokré dready pomaleji než v létě, takže se musí dát pozor, aby dostatečné proschly. Pokud je pokožka hlavy suchá, svědí a tvoří se lupy, doporučujeme použít např. vlasovou vodu (Dixi, Luna) nebo olejíčky (tea tree, bylinkové, dětské) – nezbaví vás svědění ráz naráz, ale promastí pokožku.
Dready, ač se to nezdá, potřebují údržbu — minimálně jednou za pár měsíců je opravit. Záleží pak na vás, jak moc upravené a udržované je chcete mít. Nové dready potřebují více údržby. Pokud ale přesto chcete péči o své dready věnovat mnohem více, doporučujeme dready válet mezi dlaněmi a čas od času jít na opravu pokud sami neumíte. Důležité je také (zejména u slečen), neškrábat si pokožku hlavy nehty, nejen že se tím dráždí pokožka, ale mohou se taky přetrhat jemné vlásky u kořene dreadu a začít trčet do všech stran.
Když dready nechcete, rozčesejte je
Nemusíte se ostříhat nakrátko, toto je jen další z mnoha fám. Není problém dredy rozčesat , jen je to časově velmi náročné, nemluvě o tom, že to není úplně bezbolestné. V případě voskovaných dredů je ale nutné vzít nůžky a nekompromisně je ostříhat.
Při rozplétání se dají vlasy docela dobře zachránit, ač i toto je individuální. Velmi záleží na kvalitě vlasů, hustotě, jak dready byly vytvořené a opravovaly se. Tak nějak vychazí výsledná délka vlasů mezi lopatkami a rameny, jako ta nejideálnější. Stejně je pak potřeba zastříhnout alespoň polámané konce. Po pár zábalech a kúrách se vlasy opět vzpamatují. Ukázky před a po rozpletení najdete v sekci rozčesání dreadů.
Vosky a opalování:
Vosky k výrobě dredů nepoužíváme. Máme na tvorbu dredíků vlastní systém a není ho potřeba. Jelikož dready lze vytvořit různými technikami a každý má jiné triky, tak vosky či jiné fixační prostředky jsou součástí. Na dready se používají speciální vosky určené přímo na dready (Knoty Boy, Lets Dread). Dready se zafixují, vlasy jej vyživí a sám zmizí. Proto se toto musí aplikovat častěji.
Nicméně nejčastější teorií ohledně voskování dreadů je ta, že se namáčejí do včelího vosku. Tento vosk sice dready perfetně zpevní, ale je absolutně nevhodný. Včelí vosk je nepropustný a vpíjí se, tudíž vlasy pod ním, jsou naprosto zničené. Časem se na tyto dredy obaluje špína/prach a samotný vosk se časem drolí. Nejen, že je toto naprosto nevhodné řešení, ale celkově to vypadá nevzhledně, je to velmi nehygienické a co si budeme povídat...dost ekl :)